راهنمای بهبودی قبل از عمل جراحی

تحقیقات نشان داده که با آماده سازی بدن بیمار دو هفته قبل از عمل جراحی، می توانیم با استفاده از ویژگی های درمانی و طبیعی آن، کبودی یا تورم دردناک و ناخوشایند در محل جراحی و اطراف آن را کنترل کنیم.

در نهایت اهداف ما عبارتند از:
پیشرفت بهبودی
به حداقل رساندن میزان کبودی
کاهش تورم
التیام سریعتر بافت اسکار(زخم)
کاهش مدت زمان استفاده از گن طبی و نیاز به فیزیوتراپی
از بین بردن کلوئید یا گوشت اضافی زخمها
کاهش درد در محل جراحی
این راهنما با توصیه ی استفاده از انواع مواد مغذی مقوی از طریق دسته بندی مجموعه ای از مواد غذایی، نوشیدنی ها، مکمل ها و توصیه های مراقبت از پوست به شما کمک می کند که میزان بهبودیتان را به حداکثر برسانید.

برنامه بهبودی قبل از عمل جراحی
بهتر است این برنامه را حداقل دو هفته قبل از تاریخ جراحی خود شروع کنید. اجرای این برنامه، به شما کمک میکند که هرگونه عدم تعادل مواد مغذی در بدن را بهبود بخشیده و با افزایش سطح ضد التهابی، سیستم بدنی خود را تقویت کنید.  این مواد مغذی تقویت کننده سبب کاهش میزان کبودی، تورم و حتی درد ناشی از عمل جراحی میگردند.
همچنین اجرای این برنامه دو هفته قبل از عمل جراحی به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا از آسیب میکروب هایی که مانع بهبودی شما می شوند و روند بهبودی را تضعیف می کنند، جلوگیری کند. عملکرد کامل سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری است تا بدن شما بتواند به سرعت بهبود یابد و از آسیب دیدن بدن در مقابل میکروبها یا بیماریها جلوگیری کند. هرچه سیستم ایمنی بدن شما قوی تر باشد، بدن بهتر میتواند سلولهای جدیدی تولید کند، که باعث تسریع در بهبود زخم های داخلی و خارجی بدن شوند.
بعد از این دوره ی دو هفته ای، بدن و تمام سلول های شما تقویت شده و کمک میکند تا مشکلات ناشی از جراحی کاهش یافته و روند بهبودی شما سریعتر شود.
در زیر برنامه ی ویژه ی بهبودی شرح داده شده است.
طرح بهبودی قبل از عمل جراحی به دو بخش هفته ی اول و دوم تقسیم شده است.
هر هفته  برنامه ی مخصوص به خود را دارد که با ایجاد بهترین و قدرتمندترین محیط داخلی سبب تسریع بهبودی بدن شود. این برنامه ی دو هفته ای، سیستم ایمنی بدن شما را به شدت تقویت کرده و باعث تقویت بافتها و سیستم لنفاوی بدن شده و در نتیجه باعث تسریع بهبود زخم ها، کاهش کبودی و تورم میشود.
دو هفته قبل از جراحی، واقعاً زمان مهمی برای کمک به برنامه ی بهبودی شما میباشد. بدون سرمایه گذاری در وقت و مراقبت از خود، بهبودی شما تا حد زیادی به خطر می افتد. دوست دارم این دو هفته را یک کمپ تمرینی غذایی برای بدن شما بنامم. آیا شما بدون تمرین و آموزش، در مسابقه ی ماراتن شرکت میکنید؟ برای بدن شما نیز همین طور است، بدن باید با تقویت خود و آماده سازی مکانیسم طبیعی بهبود، خود را آماده ی تغییرات بزرگ نماید.
این رژیم های روزانه که برای تقویت بهبودی پس از جراحی طرح ریزی شده شامل سه بخش تغذیه، مراقبت از پوست و استفاده از مکمل هاست. این سه مورد بر روی احتیاجات داخلی و خارجی مورد نیاز بدن برای بهبود سریع و آسان کار می کنند.

1.هفته قبل از عمل جراحی(روز اول تا هفتم)

در این هفته ما سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و تمام مواد مغذی اصلی، ویتامین ها، مواد معدنی و آنزیم هایی که بدن شما برای روند بهبودی نیاز دارد را به آن میرسانیم. شما همچنین روی آبرسانی به کلیه ی سلولهای بدن و بهبود جریان لنفاوی بدن کار خواهید کرد تا پس از جراحی شاهد کاهش چشمگیر تورم باشید.
غذا خوردن آسان ترین و طبیعی ترین روش برای جذب ویتامین ها، مواد معدنی، آنزیم ها و مواد مغذی لازم برای عملکرد مطلوب بدن است. هدف ما از برنامه ی هفته ی اول ایجاد یک محیط بهینه در بدن شماست به طوری که مواد مغذی که در هفته ی دوم افزوده می شوند ابزارهای درمانی قدرتمند و موثری را برای بدن شما فراهم کنند. تصور کنید که این یک هفته شروع به آماده سازی زمین قبل از پی ریزی میکنیم.
یکی از مزایای شگفت انگیز استفاده از غذا به عنوان یک عامل بهبودی پس از عمل جراحی، این است که مجبور نیستیم همانند مصرف مکلمل ها مقدار غذای مصرفی شما را نیز محدود کنیم.
تنظیم میزان پروتئین دریافتی شما قبل و بعد از جراحی، یکی از راه هایی است که می تواند به ترمیم پوست آسیب دیده، نسوج نرم و عضله کمک کند. مصرف گوشت های بدون چربی مانند گوشت گوساله، مرغ، لوبیا و حبوبات و همچنین انواع سبزیجات غنی از پروتئین به ایجاد سلول های خونی جدید کمک می کند. هرچه تعداد گلبول های قرمز خون را قبل و بعد از جراحی افزایش دهید، روند بهبودی شما سریعتر و در نتیجه بهبودی شما موفقیت آمیزتر خواهد بود.
اگر تابحال از سبزیجات، میوه های تازه و حبوبات استفاده نمی کردید، اکنون زمان مناسبی است که این مواد غذایی اصلی را به برنامه ی غذایی خود بیفزایید. یکی از ساده ترین و در عین حال موثرترین راه های افزودن مواد مغذی به بدن بیماران، استفاده از اسموتی ها و آب میوه های سبز است که دو هدف عمده در بدن دارند. آنها بدن شما را با مقادیر زیادی از ریز مغذی ها آشنا می کنند و همچنین به شما کمک میکنند تا نیازهای روزانه خود را که معمولاً مصرف نمی کردید بدست آورید. این مواد به راحتی قابل دسترس هستند و محور اصلی این برنامه ی غذایی میباشند.
منیزیم یکی از مواد معدنی کلیدی است که قرار است به برنامه ی روزانه خود بیفزایید. منیزیم یک ماده معدنی بسیار مهم برای از بین بردن مایعات و التهابات اضافی از بدن است. وجود این ماده در برنامه ی غذایی پیش از عمل جراحی، بسیار مهم است زیرا میزان استرس و فشار را بر روی سیستم انتقال مایعات بدن و سیستم لنفاوی کاهش می دهد.
افزودن زینک به برنامه ی شما در این هفته دو هدف دارد. اول اینکه برای ترمیم زخمها بسیار مهم است و دوم تقویت کننده ی سیستم ایمنی برای دفع عفونت است. زینک توانایی کاهش مدت زمان ترمیم زخم و حتی کنترل اندازه ی زخم را نیز دارد.
هرگونه عمل جراحی می تواند سیستم لنفاوی را تحت تأثیر قراردهد. این سیستم پاسخ ایمنی بدن و تورم ناشی از آسیب عمل جراحی را تنظیم می کند. سیستم لنفاوی می تواند مشکل سازترین و چالش برانگیزترین موارد را بهبود بخشیده و رفع نماید.
با این اوصاف، سیستم لنفاوی بدن کلید کاهش تورم و بهبودی سریعتر است. تقویت سیستم لنفاوی قبل از عمل جراحی می تواند روند بهبودی را  بعد از جراحی تسریع بخشد. در این هفته فقط یک بار از روش برس زدن بر روی پوست خشک خود استفاده کنید. این کار را با استفاده از برس مویی نرم قبل از دوش گرفتن انجام دهید. به شما توصیه میشود که برای به حداکثر رساندن جریان لنفاوی در بدن، این روش را روی کل بدن خود انجام دهید. در صورتی که فشار مناسب ایجاد کرده و حرکات را به درستی انجام دهید این روش یک عمل بسیار تقویت کننده، تسکین دهنده و مفید برای بدن است که میتوانید پس از بهبودی کامل نیز این کار را ادامه دهید.

برنامه ی هفته اول قبل از عمل جراحی:
تغذیه روزانه:30-50گرم پروتئین بدون چربی
اسموتی تقویت کننده بر پایه ی سبزیجات و پروتئینLean Green (میزان مصرف1بار در روز)

مواد پایه:1لیوان شیر بادام یا شیر نارگیل یا ماست کفیر
میوه:4/1لیوان بلوبری، انبه یا آناناس
سبزیجات:2/1لیوان اسفناج، کیل یا سوئیس چارد
چربی ها:4/1آووکادو به صورت تکه ای خرد شده
پودرها: مخلوط پودر پروتئین (حداقل15گرم پروتئین)
مخلوط پودر سبز (سبزیجات پودر شده)

افزودنی ها :
1 قاشق چایخوری دارچین
1 قاشق چایخوری اسپیرولینا(نوعی جلبک سبز)
1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل

مراقبت از پوست:
برس کشیدن روی پوست خشک1 بار در روز(صبح)

مکمل ها:
مکمل چند ماده معدنی
اسیدهای آمینه مایع به تمام پروتئین های مصرفی اضافه می شود(برای دریافت پروتئین از پزشک خود راهنمایی بخواهید)
منیزیم(سیترات یا گلیکونات):300-400 میلی گرم بنا به میزان تحمل روده
ویتامین C (قابل حل در آب)همراه با میوه گل رز:2500میلی گرم
زینک:75میلی گرم

2 هفته قبل از عمل جراحیروزهای 8-14)
در این هفته  با افزایش توانایی های طبیعی بدنتان سعی خواهیم کرد که تورم و کبودی ناشی از جراحی پیش رو را کاهش دهیم. این هفته یک هفته ی مهم برای تقویت بدن شماست. وظیفه اساسی ما در این هفته، کاهش التهاب در سلولهای بدن شما میباشد.
همراه با تقویت سیستم ایمنی بدن، قصد داریم مقاومت پوست و نسوج نرم شما را نیز افزایش دهیم. افزایش کلاژن سازی به بهبود سریع لایه های پوست، بافت زیرپوستی، عضلات و بافت های بدن کمک می کند. هرچه این بافت ها قویتر باشند، محل برش سریعتر بهبود می یابد و جای زخمها بعد از جراحی کاهش خواهد یافت.
بهترین روش برای تقویت این بافت ها، استفاده از آب قلم خانگی میباشد. حداقل 2 روز زمان نیاز دارید که این آبگوشت را آماده سازید. دستور العمل زیر پر از مواد مغذی قدرتمند، مواد معدنی شفابخش و عوامل حمایتی است که به آماده سازی بدنتان برای بهبود سریعتر کمک میکند. بیماران اظهار داشته اند که پس از جراحی که باید از مایعات و رژیم های نیمه جامد استفاده کنند، این آب قلم میتواند بسیار مفید باشد. مواد مغذی غلیظ شده به شما امکان می دهد که بدن خود را قبل از جراحی فوق العاده تقویت کنید. شرح مفصلی از فواید آب قلم و دستورالعمل درست کردن آن در اینجا ذکر شده است.
ما همچنین می خواهیم با تقویت سیستم ایمنی بدن و بالا بردن تحمل روده ها، شما را در برابر هر گونه میکروب یا بیماری که ممکن است در طول عمل جراحی و یا زمان بستری در بیمارستان در معرض آن قرار بگیرید، تقویت کنیم. غالباً در حین عمل جراحی یا بلافاصله بعد از عمل از آنتی بیوتیک استفاده می شود، بنابراین قصد داریم در این هفته یک پروبیوتیک محافظ سلامت دستگاه گوارش و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را در برنامه ی شما وارد کنیم.
در این هفته احتمالاً بیش از گذشته پاپایا و آناناس مصرف خواهید کرد. این دو میوه که اثر تسریع کنندگی قدرتمندی برای بهبودی عوارض جراحی دارند، حاوی آنزیم بسیار قدرتمند بروملین هستند که کبودی و تورم را کاهش داده و باعث شگفتی جراح در اولین جلسه ی معاینه پس از عمل میگردد. خیلی اوقات، بعد از جراحی ممکن است به نظر برسد که با یک اتوبوس تصادف کرده اید ولی آنزیم بروملین به شما کمک می کند تا سریعتر بهبود یابید.
یکی از مهمترین مواد مغذی که بدن شما برای جراحی به آن احتیاج دارد، ماده ایست که توانایی مدیریت استرس جسمی و روحی که جراحی روی بدن، ذهن و احساسات شما میگذارد را داشته باشد. استرس جسمی و روحی، روند بهبودی را به تأخیر می اندازد و بسیار مهم است که قبل از جراحی به این مسئله رسیدگی شود.
یک گیاه دارویی قوی به نام رادیولا یا ریشه طلایی را به برنامه ی این هفته افزوده ایم که به بدن شما کمک می کند تا واکنش های استرس زای جسمی و روحی را کنترل کند. این گیاه قدرتمند، قبل و به ویژه بعد از جراحی واقعاً مفید خواهد بود. رودیولا گیاهی است که در مناطق سردسیری مثل سیبری می روید و پزشکان و دانشمندان روسی ثابت کرده اند که به کنترل استرس در بدن کمک می کند تا بدن بتواند سریعتر بهبود یابد.

برنامه ی هفته دوم قبل از عمل جراحی:
تغذیه روزانه:
2لیوان آب آناناس
45-75گرم پروتئین(گوشت بدون چربی، حبوبات ، آجیل ، سبزیجات)
اسموتی تقویت کننده از میوه و سبزیجات سبز
1لیوان آب قلم

مراقبت روزانه از پوست:
برس کشیدن روی پوست خشک2 بار در روز(صبح و بعد از ظهر)
روزانه دوبارازکرمArincaبرروی محل جراحی استفاده کنید.

مکمل های روزانه:
قرصArnica Montana،3بار در روز
800میلی گرم گیاه دارویی ریشه طلایی(رادیولا)
منیزیم( به صورت سیترات یا گلیکونات):600-800میلی گرم بنا به میزان تحمل روده5000میلی گرم ویتامینC(قابل حل در آب)با میوه ی گل رز
پروبیوتیک30+حداقل دوز مصرفی1میلیارد
از مصرف مواد زیر قبل از جراحی اجتناب کنید زیرا میتواند در روند بهبودی شما اختلال ایجاد کند:
غذاهای فرآوری شده، ویتامینE، آسپیرین، غذاهای ناسالم (هله هوله)، زنجبیل،ویتامینD، کافئین، جینسنگ، الكل، روغن گل مغربی
روغنهای هیدروژنه، شبدر قرمز، سیر، چربی های فرآوری شده، امگا3-6-9،زالزالک، چربی، شیرهموژنیزه، روغن ماهی،
سودا، ویتامین،Aبابونه زرد


دو روز اول پس از جراحی، دو روز مهم برای موفقیت در بهبودیتان می باشد. بسیار اهمیت دارد که در طی دو هفته قبل از جراحی برای آماده کردن شرایط کمی وقت بگذارید. برنامه ی خود را با کسی که قرار است از شما مراقبت کند، خانواده و دوستان خود در میان بگذارید. محصولات ضروری، مکمل ها و غذاهایی را که برای شروع برنامه ی بهبودی خود پس از جراحی نیاز دارید، تهیه کنید.
جراحی عامل اصلی ایجاد استرس در سیستم بدن شماست. حتی اقدامات سرپایی جزئی و سریع نیز از عوامل اصلی استرس زا هستند.

جراحی باعث ایجاد استرس برقسمت های مختلف بدن از جمله:
- سیستم عصبی بخاطر مسومیتی که داروهای بیهوشی در بدن ایجاد می کنند
- کبد در اثر استفاده از داروها
- غدد فوق کلیوی بخاطر استرسهای جسمی و روحی
- دستگاه گوارش که به دلیل استفاده از داروها، ضربه های جسمی و آنتی بیوتیک ها میتواند ضعیف شود
- جراحات فیزیکی به اعصاب، عضلات، رگهای خونی و پوست
- خطرعفونت وهماتوم
- احساسات وعواطف

توجه به عوامل مختلف استرس زا، بخشی جدایی ناپذیر از برنامه ی بهبودی شما پس از جراحی است. ما از مواد غذایی، مکمل ها، گیاهان دارویی و همچنین برنامه های مراقبت از پوست استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم تاثیر این عوامل استرس زا را بر روند بهبودی شما کاهش دهیم.
اگر طبق برنامه قرار است یک شب یا چند شب در بیمارستان بستری باشید، باید تمام مواد مورد نیاز خود را از قبل بسته بندی و آماده مصرف نمایید که به محض اینکه سر پا شدید بتوانید برنامه روزانه را طبق برنامه ی مدون اجرا نمایید. حتی اگر قرار نباشد شب را در بیمارستان بمانید، تمام لوازم را آماده کنید شاید اتفاقی بیفتد و شما مجبور شوید در بیمارستان بستری شوید... شما هرگز نمی دانید چه عوارضی ممکن است بعد از جراحی برایتان رخ دهد.  پس در این صورت بهتر است تمام موارد مورد نیاز برای اجرای برنامه ی بهبود پس از جراحی را آماده کرده باشید.
غذای بیمارستان خیلی مغذی نیست. هفته ی اول برنامه بهبودی بعد از عمل جراحی، با استفاده از مقوی ترین وسایل قابل دسترس، به شما این امکان را می دهد که بهبودی خود را به حداکثر برسانید. بسته به نوع جراحی، محل جراحی و محدودیت های حرکتی که ممکن است برای شما بوجود بیاید، مطمئن شوید که حداقل برای 3 هفته به اندازه کافی مواد غذایی، مکمل و محصولات مورد نیاز را آماده کرده باشید.

قدرت شفابخشی غذاها
برای این که سرعت بهبود شما را به حداکثر برسانیم، به معنای واقعی کلمه از قدرت مواد غذایی استفاده خواهیم کرد. بعد از عمل جراحی، شما به کالری، پروتئین و مواد مغذی کلیدی مانند زینک، سلنیوم، ویتامین های A و C نیاز بیشتری پیدا می کنید که به بهبود طبیعی بدن کمک می کنند. اغلب اوقات کاهش اشتها ممکن است باعث شود که پروتئین مورد نیاز به بدن شما نرسد، اما اگر از اسموتی های شفابخش استفاده کنید، تمام نیازهای پروتئینی بدن برای شروع روند بهبودی خود را برطرف خواهید ساخت.
غذا، به ویژه پس از جراحی بهترین داروی طبیعت است. روش هایی برای استفاده از غذا وجود دارد که از طریق قدرت شفا بخشی مواد غذایی باعث کاهش درد، التهاب، تورم و حتی تسریع روند بهبودتان می گردد. غذاهایی که سرشار از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین ها هستند نقش کلیدی در روند بهبودی پس از جراحی دارند. خوردن مواد غذایی با رنگ های طبیعی مختلف قطعاً یک روش عالی برای تقویت روند بهبودی شماست. مواد غذایی دارای رنگهای قرمز، نارنجی و زرد حاوی بتا کاروتن هستند که به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن و تسریع دهنده بهبودی شناخته شده اند.
بروملین تنها ماده غذایی ضد التهابی است که نه تنها می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند بلکه با قدرت بیشتری نسبت به ایبوپروفن می تواند باعث کاهش درد، کبودی و حساسیت شود. استفاده از میزان پیشنهادی روزانه آناناس تازه، آب آناناس و مکمل بروملین، یک عامل کلیدی در مهار درد پس از عمل جراحی است.

قدرت شفابخشی گیاهان
استفاده از گیاهان دارویی برای بهبودی شما بعد از جراحی ضروری هستند. آن ها بسیار مفید هستند زیرا می توانند درجه ی التهاب را کاهش دهند، از عفونت جلوگیری کنند، با سم زدایی از کبد که بخاطر استفاده از دارو ها ایجاد شده، از کبد شما محافظت کنند و همچنین باعث تقویت ترمیم سلولی و بافتهای بدن شوند. این گیاهان با ایجاد کمترین تداخل با مسکن هایی که مصرف می کنید، می توانند کار خود را انجام دهند. گیاهان دارویی به تسریع بهبودی بدن کمک کرده، زخم ها را به حداقل میرسانند و میزان آسیب عصبی ناشی از جراحی را کاهش می دهند.
گیاهان دارویی همچنین باعث تقویت سیستم لنفاوی بدن شده و با افزایش تخلیه ی مایعات اضافی، میزان درد و التهابات ناشی از جراحی را کاهش میدهند.
در حقیقت، بسیاری از بیماران می توانند داروهای گیاهی را جایگزین مسکن های شیمیایی نموده و با کاهش میزان مسمومیت کبد، روند بهبودی را تسریع کنند.
در درجه ی اول، گیاهان دارویی خاصیت ضدالتهابی بسیار قوی دارند. کورکومین که به طور سنتی به عنوان زردچوبه، زنجبیل و بابونه شناخته می شود، برای کاهش درد، تورم و کاهش تجمع خونابه یا کبودی در اطراف محل جراحی بسیار مناسب است.
با توجه به تاثیری که گیاهان دارویی در کاهش التهاب دارند، یکی از نتایج مثبت آن دفع تمام سموم از بدنتان میباشد. پس انتظار ادرار مکرر را داشته باشید. معمولاً طی 4-6 روز اول پس از جراحی ادرار شما ممکن است رنگ و بوی غیر معمول داشته باشد که این امر کاملا طبیعی است.

سرویس ها مرتبط